Nederlands Tijdschrift voor Energierecht
2010 nr. 5/6
Redactie
Hoofdredactie mr. M. de Rijke
|
Redactie mr. I. Brinkman mr. drs. J.E. Janssen mr. A.A. Kleinhout prof. mr. dr. M.M. Roggenkamp mr. drs. A. Waayer
|
Vaste medewerkers mr. M. J.J. van Beuge mr. F. Elskamp mr. M.W.F. Oosterhuis mr. B.M. Winters
|
Redactiesecretaris(sen) mr. P. B. Gaasbeek
|
Artikel
mr. D.M. van de Linde*
Liquified Natural Gas (hierna: LNG) is gas dat tengevolge van koeling vloeibaar wordt. Het volume van het gas wordt hierdoor 600 keer gereduceerd, waardoor dit gas efficiënt over zee vervoerd kan worden. Wanneer het schip met het LNG aan boord haar bestemming heeft bereikt, wordt het gas door een importterminal opgewarmd totdat het gasvormig is en opgeslagen. In deze vorm is het gas geschikt voor distributie en transmissie via het pijpleidingennetwerk. Ten gevolge van het feit dat het gas vervoerd kan worden, zijn regio’s niet langer afhankelijk van ‘eigen’ gasvelden, de hieraa... abonneren of dit artikel kopen.
prof. mr. dr. M. M. Roggenkamp*
CO2 ofwel kooldioxide is een gas dat in de natuur zelf voorkomt maar ook kan ontstaan door verbranding van koolwaterstoffen zoals aardolie, aardgas, steenkool en hout. CO2 is een belangrijke voorwaarde voor het leven op aarde. Het dient als voedingsstof voor bomen en planten die op hun beurt koolhydraten een zuurstof aanmaken. Tevens zorgt CO2 er voor dat de aarde leefbaar is doordat de aarde niet teveel warmte afstraalt. CO2 is niet giftig maar in grote hoeveelheden kan CO2 wel tot verstikking leiden. Bovendien kan een te grote toename van CO2 in de atmosfeer leiden tot een b... abonneren of dit artikel kopen.
mr. W.O. MeijerTijdens het inhoudelijke onderdeel van de jaarvergadering van de NeVER op 10 juni jl. ten kantore van De Brauw Blackstone Westbroek in Amsterdam stond Carbon Capture & Storage (CCS) centraal. Prof. mr. dr. Martha Roggenkamp verbonden aan het Groningen Centre of Energy Law, één van de participanten in CATO2, en tevens verbonden aan Brinkhof Advocaten schetste het juridische kader. Vervolgens gaf Klaas Lemstra, die als senior legal counsel bij Shell betrokken is bij het CO2-opslag project in Barendrecht, een presentatie over zijn ervaringen in de praktijk. Hieronder volgt een korte weergave v... abonneren of dit artikel kopen.
G.W. van Bolhuis, Y.N. Rosina, L.A. van Amsterdam*I
nleiding
Voor BP p.l.c. (hierna: BP), een van de grootste olieconcerns ter wereld, was 2010 niet minder dan een rampjaar. Zoals niemand kan zijn ontgaan, vond op 20 april 2010 na een zogeheten blow-out een explosie plaats op de Deepwater Horizon, één van de boorplatformen van de Britse oliegigant in de Golf van Mexico. Elf bemanningsleden lieten hierbij het leven en zeventien mensen raakten ernstig gewond. De explosie had een omvangrijk lek in de boorleiding tot gevolg dat pas na drie maanden kon worden gedicht. De olie die daarbij verloren ging veroorzaakte in absolute zin de grootste ... abonneren of dit artikel kopen.
mr. R. Papa*Annotatie bij: Voorzieningenrechter rechtbank Den Haag, 6 september 2010, KG ZA 10-915, inzake ABN AMRO Bank N.V. (‘ABN’), eiseres, tegen Lionsgate Limited (‘Lionsgate’), gedaagde
I
nleiding
Handel in emissierechten speelt een belangrijke rol bij de verwezenlijking van de internationale klimaatdoelen. Landen kunnen emissierechten kopen om hun doelstellingen onder het Kyoto Protocol te halen, en in Europa kunnen energiecentrales en andere installaties die broeikasgassen uitstoten via emissiehandel voldoen aan hun verplichtingen onder het EU emissiehandelssysteem. Emissierechten worden geh... abonneren of dit artikel kopen.
Jurisprudentie
* mr. E. Aarts en mr. Y.A. Chan41. Gerechtshof Amsterdam 20 juli 2010, zaak 200.005.691/01 (LJN BN9242), inzake appellante tegen Oxxio Nederland B.V.
abonneren of dit artikel kopen.
Wet- en regelgeving
mr. drs. J.E. Janssen en mr. M.E. Brinkman*In deze rubriek wordt ingegaan op belangrijke wijzigingen in wet- en regelgeving in Europa en Nederland alsmede op ontwikkelingen die naar verwachting op korte termijn tot dergelijke wijzigingen zullen leiden.
abonneren of dit artikel kopen.
Overig
Michelle de RijkeDe artikelen in deze dubbele NTE-aflevering betreffen beide aanhoudend actuele onderwerpen, LNG (liquified natural gas) en CCS (carbon capture storage). Mr. D.M. van de Linde maakt ons vertrouwd met de nieuwe Master Agreement voor LNG van de European Federation of Energy Traders (EFET). Hij doet daarin een aantal suggesties voor verbetering. Prof. mr. dr. M.M. Roggenkamp stelt de vraag of pijpleidingen voor het transport van CO2 naar een ondergrondse opslag kunnen worden aangemerkt als ‘omgekeerde’ upstream-pijpleidingen. In enkele overwegingen over de regulering zet zij uiteen welke conseq... abonneren of dit artikel kopen.
prof. mr. dr. M.M. Roggenkamp, drs. M. Holwerda LL.M. en mr. H.T Kruimer*R
apporten en overige publicaties
In deze rubriek worden jaarverslagen, rapporten en overige publicaties besproken die inzicht bieden in de energiesector c.q. de ontwikkelingen van het energierecht. De redactie houdt zich aanbevolen voor suggesties voor documenten die in deze rubriek opgenomen kunnen worden.
abonneren of dit artikel kopen.
Vorige edities
2025
2024
2023
Eerdere edities kunt u doorzoeken in het archief.
RSS